Македонија
3. March 2024 - 11:34

Претрес во прилепскиот затвор: Осуденик чувал марихуана во шкаф

По судска наредба полициски службеници вчера извршиле претреси во просторија во Казнено-поправната установа Затвор Прилеп и во викенд-куќа во близина на затворот и на двете локации пронашле марихуана.

МВР соопшти дека при претрес во просторијата во затворот, каде што казна затвор издржуваат Д.Д.(41) од с. Ливада, Струшко, и Н.Н.(34) од Прилеп, во шкафот на Н.Н. биле пронајдени една ќеса и повеќе помали пакувања со марихуана, две дигитални ваги, пари во различни апоени и валути и други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело.

-При претрес во викенд-куќата, сопственост на Б.К.(77) од Прилеп, која ја користел И.К.(47) од Прилеп, а кој исто така издржувал казна затвор во Затворот Прилеп, биле пронајдени и одземени две ќеси со марихуана и дигитална вага. Во врска со настанот бил приведен сопственикот на викенд-куќата. Известен бил јавен обвинител и по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, наведува МВР. 

Претресите ги извршиле полицајци од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Прилеп – СВР Битола, а претресот во затворот бил во координација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Бирото за јавна безбедност.