Тенис
26. January 2023 - 20:42

Предупредување за фамилијата Ѓоковиќ поради руските знамиња

Австралиската тениска асоцијација реагираше поради руските знамиња кои се појавија на мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рубљев.
 
Руските знамиња се забранети на Австралија опен но  едно српско-руско знаме сепак се појави  на арената Род Лајвер.
 
По натпреварот, пред Род Лајвер, навивачите ја прославија победата на Ѓоковиќ и со руски знамиња и знамиња со ликот на претседателот на Русија Владимир Путин, но меѓу нив се појави и таткото на Новак, Срѓан.
Затоа Тенис Австралија се огласи и ги предупреди играчите за нивното однесување:
 
„Мала група луѓе покажаа несоодветни знамиња и симболи и го нападнаа обезбедувањето по натпреварот во средата навечер. Тие се отстранети. Играчите и нивните тимови се информирани за врската. на знамињата и симболите како да се избегне каква било вознемирувачка ситуација. Продолжуваме тесно да соработуваме со безбедносните агенции и агенциите за спроведување на законот“, се вели во соопштението .