Фудбал
26. August 2016 - 16:34

Познати групите за Лига Европа

Вкупно 48 екипи се најдоа денеска на извлекувањето на групите од Лига Европа. Секако најзвучно име е повеќекратниот англиски шампион Манчестер Јунајтед, кој по жрепката се најде во групата А.
Пласман во првата нок –аут фаза ќе изборат двете првопласирани екипи од 12-те групи, на кои ќе им се приклучат и третопласираните екипи од групите од Лигата на шампионите.
Преглед на групите:
А група: Манчестер Јунајтед, Фенербахче, Феенорд, Зорја.
Б група: Олимпијакос, АПОЕЛ, Јанг Бојс, Астана. 
Ц група: Андерлехт, Сент – Етиен, Мајнц, Кабала.
Д група: Зенит, АЗ, Макаби Тел Авив, Дундалк.
Е група: Викторија Плзен, Рома, Австрија Виена, Астра.
Ф група: Атлетик Билбао, Генк, Рапид Виена, Сасуоло.
Г група: Ајакс, Стандард, Селта, Панатинаикос.
Х група: Шахтјор, Брага, Гент, Коњаспор.
И група: Шалке, Салцбург, Краснодар, Ница.
Ј група: Фиорентина, ПАОК, Слован Либерец, Карабах. 
К група: Интер, Спарта Прага, Саутемптон, Хапоел Бер Шева.
Л група: Виљареал, Стеауа, Цирих, Османлиспор.
Натпреварите од првото коло од групите се играат на 15.септември.