Фудбал
12. December 2015 - 18:56

Познати групите за Еуро 2016 Франција

Попладнево во Париз беше извршена ждрепка за Светското првенство во Франција следната година. 
 
На шампионатот за првпат ќе играат 24 репрезентации поделени во осум групи.
 
А група: Франција, Албанија, Романија и Швајцарија
 
Б група: Англија, Велс, Словачка и Русија 
 
Ц група: Германија, Северна Ирска, Словачка и Украина
 
Д група: Шпанија, Турција, Чешка и Хрватска 
 
Е група: Белгија, Република Ирска, Шведска и Италија 
 
Ф група: Португалија, Исланд, Унгарија и Австрија.
 
 
Европското првенство ќе се старува на 10. јуни со дуелот Франција – Романија кој ќе се играат на стадионот „Стад Де Франс“ во Париз, а еден месец подоцна на 10. јули таму ќе се игра и финалето.