Балкан
4. October 2020 - 9:08

Повеќето земји од регионот со над 200 новозаразени со коронавирус

Регионот се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус.

Грција – 267 новозаразени

Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица.

Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми на 19.613. Досега починале 405 лица.

БиХ – 263 новозаразени

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани вкупно 263 новозаразени лица.

Досега се тестирани вкупно 161.621 лица, а коронавирусит е потврден кај 18.371 лице.

Во Федерацијата БиХ од денес се излекувани 14.626 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано опоравување кај 225 пациенти. Во моментов има 3.203 активни случаи на зараза со коронавирус.

Во изминатите 24 часа беа пријавени шест нови смртни случаи, а вкупно 542 лица починале од почетокот на епидемијата.

Црна Гора – 244 новозаразени

Во последните 24 часа, 244 нови случаи на коронавирус се потврдени во Црна Гора, а две лица починаа, објави Институтот за јавно здравје.

Од последниот пресек, тестирани се 838 примероци.

Во моментов, активни се 3.957 случаи. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на јуни е 167.

Хрватска -241 новозаразени

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во моментов е 1.447. Од нив, 289 пациенти се во болница, а 23 се на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата, коронавирусот е потврден кај 16.621 лице, а починале 277 лица.

Бугарија -240 новозаразени

Во Бугарија се потврдени 240 нови случаи на коронавирус, со направени 4.820 тестови.

Шест лица починаа во последните 24 часа.

Словенија – 227 новозаразени

Во Словенија, потврдени се уште 227 случаи на коронавирус од 2.893 тестирани примероци.

Вкупниот број на потврдени случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата изнесува 6.330, а досега починале 155 лица.

Србија – 107 новозаразени

Според официјалните податоци, во последните 24 часа две лица починале како резултат на коронавирусот во Србија, со што вкупниот број на жртви се искачи на 753, објави Министерството за здравство.

Во изминатото деноноќие, 4.751 лице е тестирано за коронавирус, а регистрирани се 107 нови случаи на зараза.

Од почетокот на епидемијата во Србија се потврдени 33.842 случаи на зараза. Вкупно 276 лица се хоспитализирани.

Косово – 53 новозаразени

Во последните 24 часа, во Косово беа потврдени 53 нови случаи со коронавирус врз основа на 544 тестови, а тројца пациенти починаа.

Како што е објавено, најмногу позитивни има во Приштина – 11.

Од почетокот на пандемијата на Косово, регистрирани се 15.758 случаи на коронавирус, а тестирани се 69.652 лица.

Досега починале 630 пациенти, а вкупно излечени се 13.787. Во моментов има 1.341 активен случај на коронавирус.