Ф1
14. March 2019 - 13:35

После неколку години борба за живот, почина легендата во Формула 1

На 67. Годинишна возраст денеска во Мелбурн почина директорот на Мeѓународната тркачка автомобилска федерација (ФИА) Чарли Вајтинг, сопштија од ФИА.

Вајтинг, кој со децении беше еден од највлијателните луѓе во Формула 1, почина од белодробна емболија.

Инаку, новата сезона на Формула 1 треба да започне на 17. Март со трката за голема награда на Австралија во Мелбурн.