Фудбал
15. јуни 2021 - 20:11

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Унгарците, кои до самиот финиш на натпреварот во Будимпешта одолеваа на нападите на Португалците, потклекнаа во 85 минута кога Рафаел Гуереро им донесе водство на европските прваци по што на сцена стапи Кристијано Роналдо со два гола, најпрво во 87 минута од пенал, а победата ја запечати со својот втор гол во судиското продолжение.

Роналдо стана првиот фудбалер во историјата кој настапил на пет Европски првенства. Дебитантскиот настап Роналдо го имаше во 2004 година кога неговата репрезентација загуби од Грција во финалето. Потоа играше и во 2008 година во Австрија и Швајцарија, четири години подоцна во Украина и Полска како и пред пет години во Франција кога ја освои титулата.

Португалецот со тоа што истрча на теренот на „Ференц Пушкаш“ арената во Будимпешта, собори уште еден рекорд, влучувајќи ги и Светските и Европските првенства. За Роналдо дуелот против Унгарија е негов 39 на големите натпреварувања со што го престигна Германецот Бастијан Швајнштајгер.

Покрај овие два, Португалецот собори уште еден рекорд. Со голот од пенал, Роналдо стана најдобар стрелец во историјата на Европските првенства постигнувајќи го десеттиот гол. Португалецот го надмина Мишел Платини кој сите ги даде на ЕП 1984 година.

Исто така на Роналдо му недостасуваат уште три гола за да се израмни со Али Даеи на листата на фудбалери кои дале највеќе голови за своите репрезентации. Даеи досега 109 пати погодил во дресот на Иран додека Роналдо моментно е на бројката од 106 гола.