Свет
11. December 2019 - 8:20

Поранешен мексикански министер обвинет за примање мито од нарко-картел

Поранешниот мексикански министер за безбедност Генаро Гарсија Луна е уапсен во САД и обвинет за примање мито од нарко-картел.

Гарсија Луна е обвинет дека му овозможил на картелот Синалоа, управуван од Хоакин Ел Чапо Гусман, да работи во Мексико во замена за милиони долари, пренесува Би Би Си. Обвинителството соопшти дека Гарсија Луна гарантирал безбедност на картелот за време на испорака на дрога и пристап до чувствителни информации.

Обвинителството посочува дека во два наврати, членови на картелот му доставиле лично на Гарсија Луна сума до пет милиони долари, скриени во две акт-чанти.

Гарсија Луна (52) претходно негираше каква било злоупотреба на службената должност.
Тој го предводеше Министерството за безбедност од 2006 до 2012 година.