Свет
23. August 2020 - 8:33

Политико: Кој се обиде да го убие Алексеј Навални?

Списокот на осомничени кои сакаа Алексеј Навален да „боледува“ е подолг. Лидерот на руската опозиција и антикорупциски крстоносец има онолку непријатели, колку што обвиненија поднел за корупцијата на руската политичка елита.

Тој, исто така, е најсилниот политички противник на Владимир Путин – и беше во центарот на предизвикот за државната политика на рускиот претседател за регионалната власт на изборите следниот месец.

Значи, откако се разболе и изгуби свест за време на летот од сибирскиот град Томск во четвртокот, не требаше долго да се најде виновникот.

„Ова е Путин“, напиша на Твитер портпаролката на Навални, Кира Јармиш, кажувајќи дека Навални е отруен. „Без разлика дали тој лично ја поставил наредбата или не, одговорноста е целосно врз него“.

Обвинението не е изненадувачко: Русија има долга историја во која здравјето на критичарите во Кремљ одненадеж се распаѓа.

Болеста на Навални е злобно слична на она што се случи со новинарката и критичарка на Путин, Ана Политковскаја во 2004 година, кога таа одеднаш се онесвести откако се качи на авион за да пријави заложничка криза. Како и во случајот со Навални, луѓето блиски до Политковскаја наведоа чаша чај третиран со токсинот како наводна причина. (Политковскаја го преживеа нападот, но беше убиен пред нејзиниот дом две години подоцна.)

Хемиските труења со храна на Александар Литвиненко и Сергеј Скрипал се други примери, како што е и опозицискиот активист Пјотр Верзилов, кој се разболе откако присуствуваше на судското рочиште во 2018 година.

Не недостасуваат моќни Руси кои би биле среќни да го немаат. „Тоа  е огромен удар за рускиот политички систем“, рече Алексеј Венедиков, уредник на радиостаницата „Ехо од Москва“. „Но, луѓето кои ќе имат корист од тоа не е тешко да се најдат“.

„Корисниците“, кои тој и другите коментатори ги истакнаа, се богатите и славните, кои биле предмет на истраги на Навални за корупција и елитни фракции со врски со конкурентните агенции за спроведување на законот, кои се борат за поголемо влијание.

Но, исто така, тешко е да се негира дека тоа што му се случи на Навални доаѓа во политички деликатен момент за Кремљ. Во последните неколку недели, соседна Белорусија е потресена од големи улични протести во кои се бара оставка на долгогодишниот лидер Александар Лукашенко.

Востанието во соседството е точно вид на граѓанско незадоволство што Путин, чиј рејтинг опаѓа, го смета за егзистенцијална закана – и Навални го поттикнува на социјалните медиуми.

„Прашањето што се одвива пред нашите очи во Белорусија во моментов е: Дали граѓанскиот протест може да ги растури врските на владеачките структури со безбедносните сили?“, запраша Абас Галијамов, политички аналитичар и поранешен пишувач на говори во Кремљ.

„Ако успее во Белорусија, тогаш ќе ја инспирира опозицијата овде и ќе ги деморализира приврзаниците на Путин. Исто така, може да го присили Путин да ја преиспита сопствената политичка стратегија по 2024 година, „кога ќе заврши неговиот сегашен мандат.

Претходно,  летоово Путин, објавувајќи го крајот на најлошата криза со коронавирусот,  организираше и победи на гласањето за уставните реформи, отворајќи го патот за останување на претседателската функција до 2036 година.

Иако владеењето на Путин беше оспорено од критичарите на претседателот, против него немаше протести од поголеми размери.

Ова се случи во голема мера затоа што Навални, можеби единствениот политички играч способен да организира протест низ целата земја, повика на бојкот на гласањето, но не направи многу повеќе. Наместо тоа, тој ги повика своите приврзаници да се фокусираат на регионалните избори во септември.

Конкретно, тој ја промовираше стратегија за „паметно гласање“, дизајнирана да ги потисне кандидатите поддржани од Кремљ со консолидирање на поддршката за нивните најголеми ривали. Ова беше искористено на изборите во општинскиот совет во Москва минатата година, што доведе до губење на речиси половина од местата од провладините кандидати, победа што екипата на Навални се надеваше дека ќе ја повтори низ целата земја во пресрет на важни избори за Думата во 2021 година

Навални се разболе на враќање од патување за Сибир, во кој се наоѓа третиот по големина град во Русија, Новосибирск, каде 34 кандидати за опозиција се кандидираат за 50 места во општинскиот совет.

Ова е трка во која опозицијата смета дека може да направи вистински пробив, бидејќи има широко распространето незадоволство и антиелитно чувство на руската периферија. Сергеј Бојко, регионален лидер на Навални во Новосибирск, се најде на второто место на минатогодишните избори за градоначалник.

-Луѓето овде се понезависни, изјави Олга Картавцева, менаџер за кампањи на Навални во Омск, градот во кој беше хоспитализиран. „Сибир е далеку од центарот. Пипалата во Москва не стигнуваат тука. ”

Во рускиот град Хабаровск, на Далечниот Исток, минатиот месец избија големи протести по апсењето на локалниот гувернер. Протестите брзо се свртеа против Москва и самиот Путин.

-Барањата за протест растат, изјави политичкиот аналитичар Гаљамов. „Хабаровск е совршен пример. Потребно е само активирање – без оглед дали е тоа еколошка, економска или политичка историја – и секој руски регион има потенцијал да експлодира. ”

Со изолирањето на Навални, неговите непријатели можат да се обложат дека протестите како оној во Хабаровск ќе останат изолирани инциденти.

Неговите приврзаници, од друга страна, веруваат дека наводното труење може да биде обединувачки сигнал за опозицијата.

„Наместо да ја ослабне неговата база за поддршка, тоа што му се случи ќе ги мотивира луѓето да зборуваат“, предвидува Картавцева.