Балкан
18. April 2024 - 20:32

Покрај отстапката на властите сите локални избори да бидат на 2 јуни, опозицијата се уште без став дали ќе излезе на избори

По 17 дена разговори, турбулентни средби, напуштање на колегиумот во Собранието, протести, закани за бојкот, обновен дијалог, власта направи конечна отстапка пред опозицијата и денеска претседателот на Собранието Ана Брнабиќ најави дека сите локални избори во 88 градови и општини во Србија ќе се одржат на 2 јуни заедно со веќе закажаните избори во град Белград. Но и покрај тоа, се уште е неизвесно дали опозицијата ќе излезе на овие избори или ќе ги бојкотираат, јави дописникот на МИА од Белград.

Коалицијата Србија против насилство (СПН) соопшти дека конечната одлука за учество на изборите ќе биде донесена по консултација со другите опозициски партии, а Нова демократска странка на Србија (НДСС), порача дека одлуката ќе ја донесат во сабота, 20 април.

Претседателот на партијата Срце центар Здравко Понош изјави дека денешната понуда за изборите на Брнабиќ не е добра и партијата што ја предводи нема да ја прифати, туку за неа ќе одлучува коалицијата „Србија против насилството“.

– Што се однесува до мене, коалицијата уште вечерва може да излезе со став. Коалицијата СПН даде максимален придонес во разговорите за изборните услови.

Пратеникот и претседател на Нова демократска партија на Србија (НДСС) Милош Јовановиќ изјави дека изборите на 2 јуни ќе бидат избори на Хил (Кристофер, амбасадор на САД), на кои тој лично нема да учествува.

Јовановиќ рече дека на Западот му е потребна каква било стабилност во Србија за претседателот Александар Вучиќ, како што рече, да продолжи да ги испорачува Косово и литиумот.

– Јас не би учествувал во таа игра, но конечната одлука за (не)учество на изборите на НДСС на 2 јуни ќе ја донесат партиските власти во сабота. Секако, за ова ќе разговараме со членовите на коалицијата НАДА како и со другите опозициски партии и коалиции, рече тој.

Пратеникот на движењето „Еколошко востание“, Александар Јовановиќ Чута изјави дека коалицијата СПН вечерва ќе одржи состанок на кој ќе биде донесен официјален став и дека оваа одлука не може да биде позитивна, бидејќи нема многу време до изборите, поради што опозицијата е „доведена во ситуација да мора брзо да реагира“.

– Ана Брнабиќ и Александар Вучиќ го направија тоа што мислев дека ќе го направат – да ни го изедат времето и потоа да не измамат со некоја приказна дека локалните избори ќе се одржат во септември и така натаму, па го направија тоа што го направија денес – ги спакуваа сите избори на 2 јуни, рече тој.

Пратеничката на Зелено-левиот фронт Јелена Јериниќ за новинарите во српскиот Парламент изјави дека опозицијата од почетокот барала спојување на изборите и дека сега ќе одлучат дали ќе учествуваат на изборите.

– Коалицијата ќе се состане и ќе донесе заедничка одлука за тоа. Најверојатно ќе биде соопштено утре. На некој начин одлуката за бојкот беше поврзана со овие преговори, но морам да кажам дека коалицијата досега не се одлучила за тоа, рече Јериниќ.