Тенис
7. December 2015 - 13:26

Поглед кој кажува се!

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро изјави дека Новак Ѓоковиќ е голема пречка во кариерата на Енди Мареј и дека Шкотланѓанецот мора да биде позитивен во дуелите со најдобриот светски тенисер. 

Во вкупните мечеви Ѓоковиќ води со 21-9 а ги доби последните 10 меча од 11 против Мареј.
Мареј за првпат ја заврши сезоната на второто место но и натаму е далеку од српскиот тенисер кој имаше извонредна сезона. 
Оваа изјава на Мекинро доаѓа пред Австралија опен првиот грен слем наредната сезона каде владее Новак Ѓоковиќ а Мареј играше четири финални дуели. Мекинро смета дека шкотскиот ас може да експлодира по добрите игри во Дејвис купот.