Македонија
22. September 2017 - 8:48

Почнува есента

Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата ќе почне во 22 часот и две минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне пролетта.

За првиот есенски ден метеоролозите најавуваат сончево и посвежо време со умерена облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Во вечерните часови облачноста ќе се намалува. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 16 до 23 степени.

Есента ќе трае до 21-ви декември, кога настапува зимата.