Џет-Сет
8. September 2017 - 21:57

Почина млад хрватски рок музичар, изврши самоубиство

Дан Дивјак, клавијатуристот на ројк бендот Којоти почина на 28 години.

Според засега познатите информации, Дивјак извршил самоубиство. Поради проблемите со депресија во август бил на лекување. Тажната вест е објавена на страната на групата на Фејсбук, а од младиот музичар се прости и гитаристот на Којоти, Давор Видука.

"Немам сила ниту да изговорам колку сум зае*ан... Дан, толку те засакав ти убаво и талентирано детенце“, напиша Видука. 

Неговата мајка Инес Делач на Фејсбукот на Којоти напиша:

„Драги наши, сите оние кои го сакавте нашиот Дан, вчера тој се обеси на својата тераса. На почетокот на август беше на лекување во Врапча. Ноќта и дел од денот помина со нас и се изгледаше ОК. Вчера требаше да го однесеме на контролен преглед во Врапча, и наместо тоа го најдов своето дете онака како што ниту еден родител не би требало“.