Loading Video...
Свет
4. October 2019 - 22:29

По избор на Трамп- Гренел ќе ги смирува Белград и Приштина

Доналд Трамп го именуваше Ричард Гренел, за специјален претставник на Белата кука   за преговорите меѓу Косово и Србија.   Гренел ,кој е актуелен амбасадор на САД во Германија   важи за близок човек на Трамп..Дел од аналитичарите коментираат дека  американскиот претседател   сака  човек од доверба   кој ке се занимава со преговорите помегу Белград и Приштина. Тие потсетуваат дека истата задача веќе ја има Метју Палмер,кој важи за дипломатски кадар  близок до  американските дипломати.