Балкан
18. March 2020 - 11:10

Општинската полиција во Солун патролира и апелира граѓаните да седат дома

Општинската полиција во Солун, во текот на вчерашниот ден на шеталиштето, а утрово во просторите за спортување на отворено, патролира, препорачувајќи им на граѓаните да останат дома, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, утрово, општинските полицајци „поминале“ од просторите за спортување за кои не постои опција да се затворат.

-Сите отворени простори за спорт и забава што можат да се заклучат, се заклучени. За останатите простори и кога има информации дека има народ, во соработка со општинската полиција ги информираме да се тргнат за да се ограничи ширењето на вирусот”, вели за АНА- МПА Петрос Лекакис, заменик-градоначалник на Солун, надлежен за спорт, млади и волонтерство.

Во текот на вчерашниот ден пак, шеталиштето во Солун било полно со граѓани, па во попладневните часови, општинската полиција заедно со полицајци со мотори патролирале и апелирале до граѓаните да останат дома.

Од општината, за грчката новинска агенција, вчера рекле дека полицајците на мотори и полицајците од општината ќе продолжат со патролите колку што е потребно за да им препорачуваат на Солунчани да не излегуваат од дома.