Тенис
23. August 2015 - 9:44

Ново финале за Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ избори пласман во финалето на Мастерс турнирот во Синсинати, откако по голема борба во меч во кој не блескаше, го победи Украинецот Александар Долгополов со 4:6, 7:6, 6:2.
 
На Мастерсот во Синсинати Ѓоковиќ нема освоено ниту една титула, а со победата над Долгополов се избори за своето петто финале на овој турнир.
 
Ѓоковиќ против Долгополов се наоѓаше на работ на бездната, се до тај брејкот на вториот сет во неговата игра ништо не функционираше, но сепак успеа да се извлече и да забележи победа. Украинецот слично како и во нивниот меѓусебен дуел на Мастерсот во Мајами го териризираше противникот со разорниот форхенд, но психички не го издржа протисокот во клучните моменти.
 
Во тај брејкот од вториот сет Долгополов најпрвин имаше предност од 3:0, а потоа при водство од 5:4 имаше два сервиси но не успеа да ги материјализира.
 
Кога така лесно го загуби сетот, Долгополов во решавачкиот сет потона и психички и физички што светскиот број 1 знаеше да го искористи и да слави победа.
 
Ѓоковиќ, кој в недела ќе се бори за својата 25-та титула на турнирите од Мастерс серијата, мечот го заврши со скромни 14 директни поени и дури 40 неизнудени грешки, додека Долгополов имаше 36 директни поени и 55 неизнудени грешки.