Македонија
9. January 2019 - 8:11

Нови снежни врнежи и ниски температури

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 сантиметри, а на планините позначителна, над 50. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица.

Утринската температура ќе се движи од минус 10 до минус три, а дневната од минус пет до два степени.

Во Скопје слично време, умерено облачно со врнежи од снег. Утринската температура ќе се спушти до минус седум, а дневната ќе достигне до минус еден степен.

Од петок следува стабилно и суво време со ниски утрински температури, а ќе има услови и за појава на магла по котлините.