Македонија
7. July 2022 - 13:01

Нови 355 случаи на КОВИД-19, еден починат

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.129 тестови, а регистрирани се нови 355 случаи со КОВИД-19 и 145 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни (355), регистрирани се 89 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (75г), починат во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ регистрирано е едно починато лице од Струга (78г), починат во домашни услови на ден 30.06.2022, соопшти Министерството за здравство.

Од 355 новозаболени од Скопје се 156, Охрид – 32, Битола – 29, Кавадарци – 28, Куманово – 19, Велес – 18, Прилеп – 10, Тетово – 9, Струмица и Кочани – по 6, Гостивар – 5, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Валандово – по 4, Струга – 3, Крива Паланка, Делчево, Дебар, Пробиштип, Богданци и Кратово – по 2, Ресен и Свети Николе – по 1.

Од 145 оздравени пациенти од Скопје се 86, Кавадарци – 12, Куманово – 9, Битола, Прилеп, Гостивар и Штип – по 6, Велес – 5, Кичево – 4, Струмица – 2, Тетово, Гевгелија и Неготино – по 1.

Направени се 1.129 тестови преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-40, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-11, Синлаб-2, Ремедика-13, Плодност-5, Генеа-7, Никоб Лаб-54, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-2, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 349.

Досега во земјата се направени вкупно 2.087.721 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 315.402, бројот на оздравени пациенти е 304.599, на починати е 9.329, а на активни случаи изнесува 1.474.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      149027, Активни   783
Куманово    16825, Активни    77
Битола      15894, Активни    99
Прилеп      14304, Активни    45
Тетово      13564, Активни    50
Кавадарци   10799, Активни    52
Велес 9881, Активни     51
Гостивар    9650, Активни     22
Охрид 9080, Активни     108
Штип  8143, Активни     36
Струмица    8125, Активни     22
Кичево      5676, Активни     8
Кочани      5139, Активни     25
Струга      4749, Активни     14
Гевгелија   4436, Активни     8
Неготино    3721, Активни     11
Ресен 2763, Активни     4
Свети Николе      2643, Активни     2
Радовиш     2545, Активни     13
Крива Паланка     2426, Активни     7
Делчево     1994, Активни     7
Берово      1693, Активни     1
Дебар 1686, Активни     5
Валандово   1492, Активни     4
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1278, Активни     8
Богданци    1027, Активни     4
Кратово     971, Активни      2
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 837, Активни      1
Македонски Брод   744, Активни      1
Демир Капија      595, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0.