Балкан
6. March 2020 - 14:09

Нови 14 случаи на коронавирус во Грција, вкупно 45

Билансот на заразени од новиот коронавирус во Грција достигна 45 лица, откако денеска беа официјално потврдени и соопштени 14 нови случаи, а едно од лицата е хоспитализирано во сериозна здравствена состојба, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што објасни претставникот на Министерството за здравство на Грција, задолжен за новиот коронавирус и научен соработник во Националната организација за јавно здравје, професорот Сотирис Циодрас, на денешниот брифинг со новинарите, станува збор за 11 лица кои биле дел од поклоничкото патување во Израел и Египет, а од конкретната група веќе се потврдени 23 позитивни случаи, додека пак останатите три случаи се од контактите на заразените.

Од потврдените 45 случаи на Ковид-19 во Грција, 34 лица се дел од група од 54 патници што заминала за Израел и Египет на поклоничко патување во Светата земја и планината Синај, а на 27 февруари 2020 се вратиле во Грција.