Фудбал
23. September 2021 - 19:52

Нова повреда на Адеми

Аријан Адеми би можел да го пропушти октомвриските натпревари во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Адеми, се повредил вечера, во рамките на 1/16 финалниот натпревар во Купот на Хрватска. Динамо се пласираше во наредната рунда со победа од 4:1 против Оријент.
 
„Проблем е повредата на капитенот Адеми. Почувствува болка. Ќе видиме каква е состојбата. Се надеваме дека повредата не е сериозна“, рекол за клупскиот сајт, тренерот на „модрите“, Дамир Крзнар.
 
Адеми, поради повреда, ги пропушти квалификациските натпревар против Ерменија, Исланд и Романија.
 
Во октомври, Македонија ќе гостува кај Лихтенштајн и ќе ја пречека Германија.