Свет
7. December 2016 - 15:05

Нова авионска несреќа - загинати 47 патници

Авион на компаниајта Pakistan International Airlines (PAI), се урнал планински предел во северниот дел на земјата, објави Reuters, повикувајќи се на извори од полицијата и цивилното воздухопловство.
Авионот на компаниајта Pakistan International Airlines летал за Исламабад, а полетал од северниот градот Цитрал.

Geo News наведува дека авионот изгубил контакт со цивилните воздухопловни власти во Цитрал околу 04:30 часот по локално време.

Пакистанските власти дополнително ќе ги испитуваат причините за падот на авионот.