Балкан
24. May 2022 - 17:27

Нова анонимна дојава за бомба во Ректоратот на Приштинскиот универзитет

Косовската полиција го опколи денеска напладне Ректоратот на државниот универзитет „Хасан Приштина“ во центарот на косовската престолнина, откако повторно беше добиена дојава за наводно подметната бомба во објектот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Анонимна дојава за подметната бомба во истиот објект имаше и пред точно една недела, кога полицијата утврди дека заканата е лажна. Ден подоцна поради исто така лажен аларм беше евакуриано и едно средно училиште во косовската престолнина.

Портпаролката на косовската пполиција за приштинскиот регион, Фљора Ахмети изјави за медиумите дека, како и во претходните случаи, заканата е испратена по електронска пошта.

Веднаш по добивањето на информацијата на местото на настанот пристигна анти-минерски тим од полицијата, кој ги евакуира присутните и го изолира објектот и дворот на Ректоратот со полициски ленти.