Тенис
8. November 2015 - 17:17

Нов тројеф за Новак Ѓоковиќ

 
Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на последниот овосезонски Мастерс турнир. Тој во финалето одиграно во Париз лесно и убедливово во два сета со 6-2 и 6-4 го победи Енди Мареј.
 
Со тоа Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој во една сезона триумфирал на сите турнири од Мастерс серијата, а со 26-от пехар од овие турнири, сега е на само еден помалку од Рафаел Надал, лидерот на вечната листа.
 
Ова беше 21-ва победа на Ѓоковиќ во 30-от меч против Мареј, со која третпат во низа  стана шампион во Париз.