Свет
15. January 2016 - 23:18

Нов терористички напад - Се слуша пукање, експлозии и заложничка драма

Силна експлозија се слушнала вечерва пред хотолот Сплендид во Оуагадоугоу, главниот град на афричката држава Буркина Фасо. Според светските медиуми во тек е заложничка драма.

Едно возило гори пред хотлот во кој вечерва се наоѓаат вработени во Обединетите нации и странци, главно од Запад. Хотелот се наоѓа на главната улица во центарот на градот.

Тројца маскирани мажи пукале во кафе ресторанот „Капучино“, кој исто така го посетуваат главно странци.

Засега е непознато колку лица се загинати, ниту кои се напаѓачите.