Свет
8. January 2019 - 13:07

Нов температурен рекорд во Русија: -63 степени во селото Ојмјакон

Руското село Ојмајкон кое се наоѓа во областа Јакутија на Сибир е едно од најстудените места во светот.
 
На Фејсбук страната “Made in Russia” објавена е фотографија на која пишува дека е забележан нов рекорд во ова село, при што биле измерени -63 степени целзиусови.