Кошарка
9. November 2017 - 10:24

Нов пораз за Карпош Соколи во ФИБА Европа Купот

Македонскиот претставник Карпош Соколи запиша нов четврти пораз во групата од ФИБА Европа купот. Синоќа во Скопје унгарската екипа Солнок славеше со 91:73. Освен првиот период, кој им припадна на домаќините во другите поуспешни беа кошаркарите од Унгарија. Резултат по периоди: 26:21, 8:24, 17:23 и 22:23.
најефикасен кај Карпош Соколи беше Чомагиќ со 17 поени, а ист број поени кај Солнок постигна Пери поранешниот играч на Карпош Соколи.
 
Табела: Солнок 3-1 (победи-порази), Нижни Новгород 3-1, Фалко Вулкано 2-2, Карпош Соколи 0-4. 
Во следното коло Карпош Соколи гостуваат во Русија кај екипата на Нижни Новгород.