Свет
31. May 2023 - 10:03

Неуспешното лансирање на севернокорејски сателит предизвика паника во Сеул

Неуспешното лансирање на севернокорејски сателит во раните утрински часови предизвика паника во Јужна Кореја и Јапонија, каде што беа издадени воздушни предупредувања, но тие брзо беа откажани кога сомнителниот предмет падна во морето.

Севернокорејската државна новинска агенција КЦНА објави дека сателитот кој носел нуклеарно оружје се урнал поради нестабилност во моторот и неисправно снабдување со гориво.

Жителите на Сеул имаа непријатно будење бидејќи во 6 часот и 32 минути по локално време се огласија сирените кои предупредуваат за можна евакуација. Меѓутоа, само 10 минути подоцна тревогата е откажана, а властите тврдат дека била објавена по грешка.

Предупредување беше дадено и на јужната јапонска префектура Окинава, но набрзо се виде дека проектилот не може да стигне до јапонска територија, па и таа тревога беше повлечена.

Северна Кореја претходно ги извести меѓународните власти дека ќе лансира ракета кон југ, а се очекуваше остатоци да паднат во Жолтото Море и Тихиот Океан.