Балкан
1. April 2019 - 8:37

Неизвесен победникот на локалните избори во Истанбул

И кандидатот на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и на турската опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) синоќа прогласија победа во трката за градоначалник на Истанбул.

– Победивме во Истанбул, изјави кандидатот на владејачката АКП Бинали Јилдирим.

Кандидатот на опозициската ЦХП Екрем Имамоглу изјави дека е „многу јасно“ оти неговара партија победила во Истанбул, најголемиот град во Турција.

– Знам дека победивме, тоа е многу јасно, рече Имамоглу.

Според најновите резултати кои ги пренесуваат турските медиуми, Јилдирим е во благо водство со освоени 4.111.219 гласови, во однос на Имамоглу кој доби 4.106.776 гласови.

На вчерашните локални избори во Турција учествуваа вкупно 12 политички партии, 73 независни кандидати за началнички функции, а право на глас имаа 57 милиони граѓани.

Во Турција има вкупно 81 провинции, меѓу кои 30 метрополи, вклучувајќи ги и Истанбул и Анкара.