Бизарно но вистинито
6. јуни 2016 - 9:45

Не ја послушала мајка си па заминала да стави силикони - кога се разбудила се случиил голем ужас

Естетската хирургија со обавува со добро обучени и искусни медицински експерти, но постојат девојки кои немаат квалификувани лекари и подготвени се да направат операција за многу малку пари.Ова е само еден пример што може да се случи поради невнимание. 

Линда Перез била нормлана тинејџерка која била несигурна во својот изглед и сакала да изгледа подобро. Одлучила по хирушки пат да ги зголеми градите. Оваа 18-годишна девојка не ни сонувала дека таа операција ќе ја чини многу. 

Таа го одбрала “Coral Gables”козметичкиот центар во Мајамин и отишла на операција во 2013 година, кога имала 18 години. Пред тоа уште еднаш отишла на операција и го зголемила задникот,  така да ова и била втора операција. 

Само пет минути по операцијата, нејзиното срце почнало да чука споро и крвиниот притисок и се спуштил, се додека не паднала во кома. Анестезологот Марио Алберто Дијаз дал се од себе да ја поврати, но не успеал и итно ја однесол во болница каде лежела со недели. Поради недостаток на кислород, мозокот и бил многу оштетен. 

linda-perez (2)

Не можела да оди, ни да зборува. Морала да зависи од другите кои ја бањале, ја носеле во тоалет и се останато. 

- Им велам на мајките и на ќерките да размислат добро пред да се одлучат за таков чекор бидејќи никогаш не се знае како на крајот ќе излезе. Треба да се прифатите себе си онакви какви што сте природни, изјавила мајката на Линда. 

Докторот кој ја оперирал Линда бил осуден на 30 месеци затвор. Мајката на Линда вели дека очајнички им е потребна помош. Навела дека енјзината ќерка е како бебе и треба повторно да научи да јаде, други мораат да ја носат во тоалет и мора да научи да оди.