Кошарка
16. January 2017 - 10:50

НБА:Никој како Вестбрук го израмни рекордот на Чемберлен

Продолжува извонредната сезона на Расел Вестбрук во дресот на Оклахома откако го оствари 20-тиот трипл-дабл оваа сезона и го израмни рекордот на славниот Ричард Чемберлен кој сигурно ќе биде надминат бидејќи има уште многу натпревари до крајот на сезоната. 
Благодарение на Вестбрук Тандерс остварија тешка победа во Сакраменто  со 122:118, а Расел Вестбрук повторно беше во центарот на вниманието. На триумфот на Тандерс постигна 36 поени, 11 скока и 10 асистенции .
https://
 
По овој меч Вестбрук застана рамо до рамо со НБА-легендата, Вилт Чембрлен, како единствен играч кој остварил 20. трипл-дабли во една сезона, а наскоро сигурно ќе остане сам на оваа листа.