Кошарка
27. јуни 2017 - 9:24

НБА: Признанието најдобар играч за Вестбрук

Вестбрук зад себе има неверојатна сезона, која ја заврши со просечен трипл-дабл учинок. Бекот на Оклахома сезонава одигра 82 натпревари, а на 42 забележа трипл-дабл, а во тие мечеви тимот забележа 33 победи.

Во просек Вестбрук имаше учинок од 31,6 поени, 10,7 скокови и 10,4 асистенции. Тој беше најдобар во Западната конференција во ноември и декември, а четири пати сезонава беше играч на неделата.

Во изборот за МВП на сезоната Вестбрук зад себе ги остави Каваи Ленард од Сан Антонио и Џејмс Харден од Хјустон.

https://