Кошарка
28. May 2016 - 9:38

НБА плеј оф: Кливленд прв финалист

Кошаркарите на Кливленд се првите финалисти на НБА плеј офот откако во финалето на Исток со 4-2 во победи го совладаа Торонто. Синоќа на натпреварот број 6 на теренот на противникот Кливленд победи со 113:87 (31:25; 24:16; 31:33; 27:13).
Предводени од Леброн Џејмс кој постигна 33 поени, Кливленд беше во водство во текот на целиот натпревар. Одличен настап имаше и Кајри Ирвинг сп 30 поени, а Кевин Лав постигна 20 со 12 скока. Кајри Лаври кај Торонто реализираше 35 поени.
Вечерва се игра натпреварот број 6 од финалето на „Запад“ меѓу Оклахома Сити и Голден Стејт. Предност од 3-2 во победи има Оклахома Сити.
Големото финале и борбата за шампионската титула ќе почнат на 2.јуни.