Кошарка
27. February 2019 - 14:13

НБА: Одлична партија на Јокиќ против Оклахома

Денвер ја доби пресметката со Оклахома, а Торонто во дербито на Истокот го декласира Бостон Селтикс. Победа изминатата ноќ забележаа и кошаркарите на Њујорк Никс.

Дуелот на екипите што се наоѓаат на второто и третото место во Западната конференција, Денвер Нагетс и Оклахома Тандер, им припадна на кошаркарите од Колорадо 121:112. Брилијантен меч одигра српскиот центар Никола Јокиќ, кој беше на скок до трипл-дабл.

Јокиќ, на кого во финишот домашните навивачи му скандираа „МВП, МВП“, натпреварот го заврши со 36 поени, 9 скока и 10 асистенции. Во финишот тој и Џамал Мари ги постигнаа клучните поени за победата на Денвер.

Мари мечот го заврши со 20 поени и по 5 скока и асистенции, Пол Милсап забележа дабл-дабл од 12 поени и 10 скока, а Вил Бартон постигна 23 поени.

Кај Оклахома, Расел Вестбрук беше на чекор до трипл-дабл (22 поени, 14 скока, 9 асистенции), Џереми Грант постигна 21 поен, а најефикасниот Пол Џорџ мечот го заврши со 25 поени, 8 скока и 7 асистенции.

Денвер сега е на 42 победи и 18 порази, а Оклахома на 38 победи и 22 пораза.