Фудбал
4. January 2017 - 9:26

Навивачи на Челзи обвинети за расизам

Четворица навивачи на Челзи се казнети со условни казни и парично за расно мотивирани инциденти во Париз. Инцидентот се случил во февруари 2015 година пред мечот ПСЖ -Челзи кога навивачите на лондонскиот тим не му дозволуваат на домашниот фан Сулејман Сила да се качи во метрото извикувајќи -„Ние сме расисти, ние сме расисти, тоа ни се допаѓа“.

Судот им изрече условни казни од 6-12 месеци и вкупна парачна оштета од 10 000 евра.