Живот
9. March 2019 - 20:46

Најстарата жена во светот има 116 години: Секое утро станува во исто време и еве како го вежба мозокот

Гинисовата книга на рекорди денеска официјално ја прогласи Јапонката Кане Танака, 116 години, за најстариот човек на светот.

Таа е прогласена на церемонија во старечкиот дом каде што живее во градот Фукуоки, во присуство на семејството и градоначалникот.

Танака е родена на 2 јануари 1903, како седмо од осум деца. Се омажила за Хидео Танаку во 1922 година со кого има четири деца и едно посвоено.

Како што пренесуваат медиумите, таа станува во 6 часот, се занимава со математика и со играта „Отело“.

Пред неа, најстарата личност на светот, исто така, беше Јапонка, Чијо Мијако, 117 години, која почина во јули минатата година.

Јапонците се познати по долговечноста и доминираат на списокот на најстари лица во светот.

Во Јапонија традиционално годините се почитуваат, така што луѓето остануваат активни и со чувство дека се корисни и во 80-тата година од животот.

Според Гинис, досега најстарата личност во светот беше Французинката Жана Луиз Калмен, која живееше 122 години.