Свет
2. July 2022 - 8:53

Најмалку три лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,1 степени во Иран

Најмалку три лица загинаа рано утринава во земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер во јужен Иран, јави државната телевизија.

-За жал, досега имавме три смртни случаи и осум повредени, изјави за телевизија Мехрдад Хасанзадех, шеф на управата за вонредни состојби во провинцијата Хормузган на брегот на Персискиот Залив.

Иранските медиуми објавија дека јачината на земјотресот е 6,1 степени, додека Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) соопшти дека бил со јачина од 6,0 степени.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, додава ЕМСЦ.

Иран претрпе неколку разорни з емјотреси во последниве години