Свет
13. July 2017 - 18:30

Најмалку 30 луѓе загинаа во поплавите во југозападна Јапонија

Бројот на жртвите од поплавите во југозападна Јапонија се искачи на 30, соопштија локалните власти. 

Дваесетина лица се водат како исчезнати во поплавите на островот Кјушу, а најпогодени се префектурите Фукуока и Оита.

Поплавите оштетиле околу 700 домови, како и патишта и мостови, а стотици лица се евакуирани.