Свет
16. November 2019 - 21:24

На 16. роденден ги изрешета другарите: Пукањето траеше неколку секунди, а потоа си пресуди самиот

Шерифот на округот Лос Анџелес Алекс Виљанова изјави дека Натаниел Берхау, кој во четвртокот утрото усмрти две, и рани уште три лица во своето средно училиште Саугус во Санта Кларита, починал откако по крвопролевањето си пукал во глава.

Полицијата и натаму го истражува мотивот зошто Берхау отворил оган врз другарите, и тоа на својот 16. роденден.

„Пукањето траеше 16 секунди. Полицијата на самото место беше за две минути. Се уште се истражува мотивот за пукањто“, рече Виљанова.

Берхау отвори оган во 7.38 часот, пред почетокот на часовите. Полицијата ги истражува и наводите на медиумите дека некој ја менувал содржината на налогот на социјалните мрежи кој му припаѓа на убиецот, што укажува на тоа дека Берхау имал соучесник.