Спорт плус
28. October 2018 - 11:13

Мото ГП: Вињалес изненади во Австралија

Шпанецот Маверик Вињалес го искористи откажувањето на светскиот шампион Марк Маркез за да ја прекине најдолгата низа без победи за Јамаха во историјата на Мото ГП шампионатот, со победа на Австралиското ГП во Филип Ајленд.

23-годишниот Вињалес стигна до првата победа за јапонскиот тим по 26 трки (од минатогодишната трка во Асен), оставајќи го Андреа Јаноне зад себе во последните кругови. Јаноне заврши 1.543 секунди зад него за второ место за Сузуки, додека трет беше уште еден Италијанец, Андреа Довициозо со Дукати.

„Чувството е фантастично, посебно бидејќи ова беше многу тешка година за мене. Не ми се верува дека победивме. Мотоциклот беше совршен, а кога ја поминав целта имав солзи во очите“, призна Вињалес.