Спорт плус
23. August 2019 - 19:43

Мото ГП: Квартараро го сруши рекордот на Силверстоун

Викендов во шампонатот во Мотоциклизам се вози трката на патеката во Силверстоун. Денеска на вториот слободен тренинг извонреден настап на Французинот Фабио Квартараро кој постави нов рекорд на патеката. Возачот на Петронас Јамаха извозе рекорден круг со време од 1:59,225 минути.

Квартараро со ова го поправи рекордот на Марк Маркез, кој Шпанецот го постави пред две години.