Свет
23. May 2022 - 10:48

Москва: Руски единици вршат деминирање во Азовстал

Руски единици почнаа со деминирање во челичарницата „Азовстал“ во Мариупол, соопшти руското Министерство за одбрана, пренесува Известија.

Деминирачи на бомби почнаа да ги чистат мините во Мариупол, во непосредна близина на металуршката фабрика Азовстал, изјави за РИА Новости заменик-командантот на инженерскиот вод на ДПР со знакот за повикување Крот.

„Се работи на улицата Гугелија, директно во непосредна близина на територијата на претпријатието, ослободено од непријателот. Има муниција што ја оставија вооружените сили на Украина, силите на Националната гарда, во куќи, подруми, направија складишта за потрошна муниција, скриени магацини. Има муниција што беше инсталирана од нашите единици, особено инженерските за да се обезбеди линијата на фронтот“, рече соговорникот на агенцијата.