Балкан
25. January 2019 - 17:15

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување.

-Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за билатералните односи со Северна Македонија и европската и евроатлантската перспектива на нашиот регион! Честитки за ова историско достигнување!-напиша Мета на Фејсбук.

Ратификацијата на договорот во грчкиот Парламент го поздрави и поранешниот албански министер за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати.

Според него со дадениот глас надминато е 27-годишното недоразборање околу името на Македонија и го отора патот за членство во ЕУ и НАТО.

-Ова е еден историски момент за Балканот, напиша Бушати на Твитер.

Тој упатува честитка за потписниците на,како што го нарекува, исторскиот договор,Зоран Заев,Алексис Ципрас,Никола Димитров и Никос Котѕиас.