Фудбал
7. јуни 2023 - 17:06

Меси се сели во САД

Аргентинската легенда Лионел Меси кариерата ја продолжува во Америка каде ќе настапува за Интер од Мајами.
 
По две сезони минати во францускиoт Пари Сен Жермен, поранешниот играч на Барселона реши да ја одбие попрофитабилната понуда на Ал Хилал од Саудиска Арабија, каде што настапува неговиот најголем ривал, Португалецот Кристијано Роналдо.
 
Договорот од Мајами вклучува и соработка на брендовите  Адидас и Епл.
 
Меси седум пати ја освојуваше Златната топка, што значи дека е прогласен за најдобар играч на светот, а се очекува да ја освои и оваа година откако со Аргентина ја освои светската титула на Светското првенство во Катар во 2022 година.
 
Тој сакаше да остане уште една сезона во Европа, но откако не доби задоволителни понуди, имаше избор помеѓу Интер Мајами или Ал-Хилал.
 
Многумина навиваа тој да замине во Саудиска Арабија, каде ќе им се придружи на Кристијано Роналдо и Карим Бензема.
 
Понудата на Интер Мајами му се допадна на Меси од повеќе причини - начинот на живот и зделките со големите брендови кои се протегаат надвор од фудбалот.
 
Дополнително, тој веќе поседува куќа во Мајами која моментално ја издава.