Тенис
14. May 2017 - 11:38

Мастерс Мадрид - финале: Надал против Тием

Осмиот носител на Мастерсот во Мадрид Доминик Тием од Австрија ќе му биде ривал на Рафаел Надал во финалето. Тием доцна синоќа во второто полуфинале го победи Пабло Куевас од Уругвај со 2-0 во сетови (6:4 и 6:4 во гемови) и успеа да се избори за своето прво финале на турнир од рангот на Мастерс 1000.
Во првото полуфинале Надал без поголеми проблеми го совлада неговиот голем ривал Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови (6:2 и 6:4 во гемови) во нивниот 50.ти меѓусебен меч и сега скорот е 26:24 во победи за Ѓоковиќ.
Финалето Надал – Тием почнува во 18 часот.