Балкан
29. November 2018 - 16:39

Мали инциденти и четири приведени лица на ученичкиот протест во Солун против Договорот од Преспа

Протестот во Солун организиран од ученици од средни училишта заврши со мали инциденти меѓу група маскирани лица и полицијата, а беа приведени четири лица, објавуваат солунските медиуми.

Според истите информации, во малиот инцидент група маскирани лица ја нападнала полицијата со предмети, која,пак, возвратила со шок бомби, а подоцна привела и четири лица.

Учениците во Солун, со паролата “Македонија е грчка” и со грчки знамиња и знамиња со сонцето од Кутлеш маршираа по улиците и стигнаа до Министерството за Македонија и Тракија.

Насобрните ученици ги предводеше момче на коњ.

Грчките медиуми објавуваат дека околу 100 средни училишта во Северна Грција се под опсада, додека пак приближно толкав е бројот и на оние училишта, претежно во Атина, кои што се против нивните соученици и се антинационалистички и антифашистички ориентирани, јави дописничката на МИА од Атина.

Протести против Договорот од Преспа, освен во Солун, се одржаа и во други градови во Северна Грција.