Спорт плус
26. July 2015 - 10:04

Македонските одбојкари поразени од Данска

Од планираните три, македонската одбојкарска репрезентација освои само еден бод на првиот од двата натпревара со Данска и значително си ги намали шансите за полуфинале во Европската лига.

 
Синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во драматичен и неизвесен дуел Данците славеа со 3-2.
 
Гостите го освоија првиот сет со 29:27, следуваа два добри сета за избраниците на селекторот Жерко Ристоски и по 25:18 и 25:18 Македонија поведе со 2-1. Но, Данска повторно фати резултатски приклучок, го доби четвртиот сет со 25:22, а во решавачкиот скратен сет успеа да стигне до 18:16 за прва гостинска победа во дуелите со Македонија.
 
Денеска од 17:30 часот ќе се игра и вториот меч меѓу овие две репрезентации.
 
На другиот вчерашен натпревар од А-групата Австрија – Естонија 1-3.
 
Табела: Естонија 15 бодови, Полска 10, Австрија 8, Македонија 7, Данска 5, Израел 3.
 
Во полуфиналето одат двете првопласирани.