Свет
8. јуни 2016 - 10:19

Лавров и Кери ја координираат борбата против исламистите во Сирија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери во текот на денешниот телефонски разговор продолжија со координацијата на пристапот на двете земји во борбата против терористичките организации Исламска држава и Џабхат ал Нусра во Сирија, соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесе ТАСС.

- Шефовите на дипломатијата ја продолжија координацијата на пристапот на двете земји во борбата против Исламске држава, Џабхат ал Нусра и другите терористички организации кои се активни во Сирија, се наведува во соопштението.

Според соопштението, разговорот бил на иницијатива на американската страна.

ТАСС наведува дека ова е третиот телефонски разговор меѓу Лаврова и Кери за проблемите во Сирија и борбата против тероризмот во последната недела.