Loading Video...
Балкан
17. јуни 2021 - 20:34

Курти: Во Косово не може да има здружение на етничка основа

Во Косово не може да има здружение на етничка основа, изјави косовскиот премиер Курти.

Реакцијата на Курти е одговор на вчерашната изјава на американскиот амбдасадор на Косово, Филип Коснет кој ја потсети Приштина дека има обврска да формира заедница на општини со мнозинско српско население како дел од бриселскиот Договор за нормализација на односите Белград - Притшина.

Историјата не почна со денот кое е формирана владата на Курти и треба да се почитуваат претходно склучените  договори и обврски, рече Коснет.