Кошарка
9. May 2016 - 18:48

Куманово израмни против Карпош Соколи, а МЗТ Скопје е на чекор до финалето

 
  Екипата на Куманово го израмни резултатот на 1-1 во победи против Карпош Соколи, додека МЗТ Скопје Аеродром веќе има водство од 2-2 против Фени Индустри во полуфиналето од кошаркарскиот шампионат на Макеоднија.
 
Куманово до првиот троумф над Карпош Соколи стигна пред својата публика во мечот кој го доби со 66:63. 
 
Репрезентативниот тандем Трајковски-Костовски беа најзаслужни за оваа победа на кумановската екипа. Бојан Трајковски средбата ја заврши со дабл-дабл ефект од 12 поени и 13 скокови, а Александар Костовски на 13 поени придодаде и 6 асистенции. 
 
Во Кавадарци, Фени Индустри иако во најголемиот дел од натпреварот против МЗТ Скопје А. водеше, на моменти и со двоциврена предност, сепак во последната четвртина актуелниот шампион успеја да направи пресврт и на крајот да слави со 91:87 за водство од 2-0 во победи. 
 
Иако во редовите на кавадаречката екипа иаше четворица играчи со повеќе од 14 постигнати поени, сепак нерашива енигма за домаќините беше Урош Локовиќ кој средбата ја заврши со 31 поен и 17 скокови, а беше потпомогнат од Данило Мијатовиќ кој постигна 26 поени.
 
Полуфиналната серија која се игра во три добиени натпревари продолжува во вторник со третите натпревари кои ќе се играат во Скопје. 

.be