Свет
4. August 2016 - 10:53

КРВАВ НАПАД ВРЗ ТУРИСТИ: 17 мртви, бројот на загинати расте!

Најмалку 17 луѓе, вклучувајќи 11 странски туристи, се мртви откако конвој со возила е нападнат во Авганистан од страна на талибанци.

Пет туристи се повредени откако конвојот се наошол на мета на нападот во западен Авганистан.

Националноста на странските туристи сеуште не е позната.

Се стравува дека бројот на загинати може да расте.

Нападот се случил  во провинцијата Херат на западот од Авганистан, соопштија официјалните лица, а туристите ги прател авганистански воен конвој.

Агенцијата АФП напоменува дека талибанците не ја преземале официјално одговорноста за нападот, како и дека не е познато од која држава се туристите.

- Талибанци нападнаа конвој во заседа, изјави представник на локалната власт во Херат.

Нападот е направен во време кога талибанците ја засилија „летната офанзива“ по краткото затишје во текот на Рамазан, кој заврши на почетокотт на јули.